statystyka
architektura+dialog
wtorek, 01 lipca 2008
kącik letni architektki

z utęsknieniem czekam zawsze na cieplejszą część roku. nie dlatego, że lubię słońce, ale dlatego, że przenoszę się wtedy do swojej letniej otwartej pracowni. mieści się w laptopie i dwóch sporych torbach zawierających najpotrzebniejsze rzeczy - książki, notesy, kalendarz, ołówki, katalogi. więc w zasadzie nie jest pracownią, a letnim domem, co wpisywałoby się w kontynuację strukturowego cyklu "jak mieszkają architekci".

nie wiem na czym polega fenomen tego miejsca. może ta otwarta przestrzeń, może barwy przyrody, może rower, na którym jadąc wietrzę głowę...

iw.cala

sobota, 03 maja 2008
kąciki krytyka

Z braku mieszkań architektów (drodzy architekci, co z Wami?!) publikujemy kąciki krytyka, niech będzie: krytyczki... Jako podstawowe atrybuty krytyczki proponujemy przyjąć: wysiedzianą poduszkę, podtrzymujące umysł w sprawności płyny i ruchliwe ulubione zwierzę. Bez tego ani rusz. Łączenie architektury i filmu w sprawnie funkcjonujący mechanizm wymaga poświęceń, nie tylko od właścicielki owej idei łączenia, także od mieszkania, pustawe w środku ściany źle przyjmują ciężar, kuchnia zwykle zamienia się w pokój do pracy, trochę przestrzeni do chodzenia w kółko wydaje się niezbędne, na szczęście jest jeszcze wybieg dla zwierzęcia na niewielkim tarasie. Prezentujemy kąciki współredaktorki struktury poziomej/architektura+dialog Agnieszki Szeffel. Wciąż czekamy, przyłączcie się do akcji:
wtorek, 22 kwietnia 2008
cela architekta

Tym razem w swoje ciasne progi zaprasza architekt Marcin Molenda, doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, zajmujący się architekturą resocjalizacji. Jego projekt dyplomowy "Zakład karny >Bastion<, Gdańsk Kokoszki Przemysłowe" zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za najlepszą pracę dyplomową o tematyce gdańskiej (opis projektu i relację Marcina z badań nad stanem polskich więzień znajdziecie w marcowym numerze Architektury&Biznesu 3/2008). Oto kolejna odsłona naszej strukturalnej akcji
środa, 16 kwietnia 2008
kąciki architekta

Filip Kozarski zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem, fascynuje go miasto, architektura tymczasowa, mobilna, prefabrykowana. Na co dzień funkcjonuje w przestrzeni Modelarni w Stoczni Gdańskiej, projektując wraz z przyjaciółmi z interdyscyplinarnej grupy Lowbudget. W najnowszym numerze autoportretu (pisma o dobrej przestrzeni), poświęconym przestrzeniom prywatnym, znajdziecie prezentację jego projektu (nie)typowego domu jednorodzinnego. Dziś w strukturze - jak twierdzi, nieco zawstydzony swoim konkretnym bałaganem, tuż przed remontem - pokazuje swoje kąciki: w sypialni (stan nieco wyretuszowany, bo z krzeseł zniknęły graty) i w pokoju (stan faktyczny).

poniedziałek, 14 kwietnia 2008
kąciki architektki

Monika Zawadzka z entuzjazmem odniosła się do strukturalnej akcji badawczej, odważnie ją rozpoczyna, publikując wizerunki swoich przestrzeni prywatnych, tych najczęściej dotykanych, z komentarzem, że jej kąciki ujawniają to, co ma w głowie, a może nawet więcej. Oto pierwsza odsłona akcji:


na lewo

na prawo

w przód

w tyłniedziela, 13 kwietnia 2008
jak mieszkają architekci?


Poruszona, żeby nie powiedzieć zaniepokojona, ostatnimi wizytami w mieszkaniach współczesnych (młodych) architektów, zastanawiam się, czy istnieje jakiś realny związek między tym, jak wyglądają te mieszkania, a tym, co projektują ich właściciele. Czy istnieje zatem realny związek między umysłem a przestrzenią wewnętrzności, w jakiej ten umysł kształtuje inne przestrzenie, także te zewnętrzne? Oczywiście pytam z ciekawości i jest to pytanie podchwytliwe - do podchwycenia. Chcę się dowiedzieć, jak mieszkają architekci, czy ich także dotknęła tak modna ostatnio „estetyka hotelowa”, czy poszli w dizajn, czy śpią między kartonami. Drodzy architekci, pomożecie? Czekamy na zdjęcia Waszych przestrzeni prywatnych, gwarantujemy anonimowość lub nie, jeżeli macie ochotę zabrać głos, podpisujac się nazwiskiem. Oto nasza nowa akcja, czy kreatywna, to się okaże.

strukturapozioma@gazeta.pl

Przy okazji polecamy ostatni numer autoportretu (pisma o dobrej przestrzeni), poświęcony przestrzeniom prywatnym, prowadzony już przez nową redaktorkę naczelną Dorotę Leśniak-Rychlak.(aszeffel)