statystyka
architektura+dialog
piątek, 17 sierpnia 2007
struktura pozioma/architektura+dialog wakacyjnie...

W przestrzeni struktura pozioma/architektura+dialog zapowiedzieli swoje teksty do poczytania i oglądania w leniwe sierpniowe wieczory:

Jacek Staniszewski: Opowieść o duchach.
Agnieszka Qla Majkowska: Chińskie dialogi.
Monika Zawadzka, Jacek Dominiczak: korespondencje z Fremantle, Australia.
Iwona Cała: Barcelona - Clot. Spacer po śladzie.

już wkrótce!

13:04, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
artystyczne serce Europy


Ponad podziałami administracyjnymi, topograficznymi, historycznymi, ekonomicznymi - wciąż zastanawiamy się, gdzie bije. Czy dla skupiska mentalnych arterii najlepszym środowiskiem jest Zachód czy Wschód, a pożywką - dynamika od dawna funkcjonującego artystycznego rynku, czy świeżość obudzonej i trawionej wciąż na nowo wolności? Od połowy lat 90. zastanawiają się nad tym organizatorzy i kuratorzy europejskiego biennale sztuki współczesnej Manifesta, które - z regularnością co dwa lata - odwiedziło już Rotterdam, Luxemburg, Ljubljanę, Frankfurt/M, San Sebastian i Nikozję. Czy z satysfakcją? Przyszłoroczne, siódme już biennale zmienia swoje oblicze, na miejsce prezentacji europejskiej sztuki wybierając nie konkretne miasto a cały region – pogranicze Austrii, Szwajcarii i Włoch, serce Europy.

To dziwne, promieniujące niepokojem miejsce, jeżeli wierzyć docierającym do naszych uszu przekazom. Z jednej strony kojarzone z takimi wartościami jak dyscyplina i posłuszeństwo, wzór i porządek, spokój i stabilność, z drugiej – nazywane przez Fleur Jaeggy Arkadią choroby, podporządkowaną Zwang, nieodpartemu przymusowi. Przekazy pochodzą oczywiście z literatury, czy kina. Szwajcarskie zakątki Juruj Andruchowycz zwykł nazywać drugą Huculszczyzną, w której tak samo ciemno, zimno i ciężko. Tuż obok rozkwita demaskatorska proza Elfriede Jelinek i Thomasa Bernharda, a w filmach Ulricha Siedla trwanie w sercu Europy wydaje się dosyć piekielnym pomysłem na życie. Rządzi nim jak podpowiada Jaeggy “gnuśny zastój tropików, ledwie utrzymywane w ryzach napięcie”.

Jak poradzą sobie z tym nastrojem kuratorzy Manifesta 7 (2008), zobaczymy niebawem. Warto wspomnieć, że we wspaniałej trójce, a właściwie czwórce znalazł się - niegdyś gość architektura+dialog, zaprzyjaźniony z nami - ADAM BUDAK, kurator z Graz i Krakowa. Gratulujemy! Oprócz niego nad programem biennale będą pracować Anselm Franke (Berlin/Antwerpia) z Hilą Peleg (Berlin) i Raqs Media Collective (Delhi).

Manifesta 7 news >>>>


Ale to nie koniec wiadomości od Adama Budaka. Wszystkich zainteresowanych prowadzonym przez niego krakowskim cyklem “Co to jest architektura?” w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha informujemy, że po pierwsze strona internetowa cyklu przechodzi właśnie wakacyjny lifting i pojawi się wkrótce z pełnym zestawem newsów w cyberprzestrzeni, po drugie – cykl ruszy pełną parą już w październiku. W planach: spotkanie 15.10 ze Szwajcarką Annette Gigon, potem 26.11 z Austriakiem z Graz - Rieglerem Riewe, którego pracownia wygrała w czerwcu międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną głównego gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach.

książka z projektami Anette Gigon i Mike Guyera >>>>
o koncepcji muzeum Rieglera Riewe czytajcie tu: >>>> i tu: >>>>


Riegler Riewe, Uniwersytet Techniczny, Graz, Styria

Adam Budak:

Od 2003 roku jest kuratorem w galerii Kunsthaus Graz w Austrii. Jego zainteresowania obejmują współczesną architekturę, zagadnienia przestrzeni i przestrzenności, krytykę instytucji, fotografię i sztukę wideo. Studiował teatrologię, historię i teorię sztuki w Krakowie, Pradze i Essex. Od 1997 roku był kuratorem wystaw indywidualnych i grupowych polskich i międzynarodowych artystów w Polsce i za granicą. Przygotowywał cykle wykładów i sympozja. Jako kurator prezentacji w polskim pawilonie weneckiego biennale architektury (2004) współpracował m.in. z Jackiem Dominiczakiem i Dominikiem Lejmanem. Był kuratorem wystaw: “Protections. This Is Not an Exhibition” (wystawa, Kunsthaus Graz, 2006), “Life’s Balance: John Baldessari. Works 1984-2005” (wystawa, Kunsthaus Graz, 2005), “Videodreams. Between the Cinematic and the Theatrical” (wystawa, Kunsthaus Graz, 2004), “Bewitched, Bothered and Bewildered. Spatial Emotion in Contemporary Art and Architecture” (wystawa w Migros Museum Zürich i w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, 2003), “Louise Bourgeois: Geometry of Desire” (wystawa, galeria Zachęta w Warszawie 2003), “Polyphony of Voices” (międzynarodowa konferencja nt. strategii i metod pracy kuratorów, Bunkier Sztuki, Kraków, 2002), “What is architecture?” (seria wykładów, zorganizowana m.in. przez Instytut Goethego w Krakowie). Opublikował liczne artykuły w katalogach wystaw i w czasopismach artystycznych. Adam Budak jest współzałożycielem podyplomowych studiów w zakresie teorii i praktyki kuratorskiej (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Jagielloński, Kraków).


(aszeffel)


11:19, strukturapozioma , aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 sierpnia 2007
wpis założycielski


Blog struktura pozioma/architektura+dialog jest wspólnym przedsięwzięciem absolwentów, moderatorów i przyjaciół podyplomowego studium projektowania architektura+dialog, które powstało przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2003 roku. Studium skupia ludzi o różnych zainteresowaniach - nie tylko architektów, którzy spotykają się, realizują wspólne przedsięwzięcia, wymieniają doświadczenia, tworząc interdyscyplinarny zespół. Chcemy rozszerzyć przestrzeń tej rozmowy.

Zapraszamy do dyskusji, w której teoria i praktyka bliskiej nam architektury dialogicznej mogłaby spotykać się z Innymi. Będzie to miejsce przepływu informacji, prezentacji projektów, tekstów, relacji z interesujących spotkań i wydarzeń, baza danych.

Dla czytelniczek i czytelników tego bloga mamy nadzieję być nie tylko źródłem pewnej wiedzy o sztuce architektury, lecz również platformą dyskusyjną, która umożliwi nam spotkanie w cyberprzestrzeni, by wspólnie porozmawiać na tematy, które nas interesują. Zapraszamy do dyskusji i współpracy! Jeśli chcecie konkretnym tekstem dołączyć do grona autorek i autorów tego bloga, skontaktować się z nami lub otrzymywać naszego newslettera -- prosimy o e-mail na adres:
strukturapozioma@gazeta.pl


Pozdrawiamy serdecznie!

Iwona Cała
Agnieszka Kinga Szeffel
(redaktorki struktury)14:58, strukturapozioma , aktualności
Link Dodaj komentarz »
1 ... 11 , 12 , 13 , 14 , 15