statystyka
architektura+dialog
niedziela, 30 marca 2008
coś z Łodzi - dialogi z przestrzenią

cytujemy ze strony Łódź-Art zaproszenie na kolejne Dialogi z przestrzenią:

Zwyczajny dzień w miejskiej przestrzeni. Łódź, Warszawa, Kraków ... trud, brud i smród. Poczucie zapadania się w paranoję. Anonimowy tłum, poruszający się w nieokreślonym kierunku. Spaliny samochodów, pośpiech, wyścig, zapach ludzkich ciał. Kałuże, odrapane elewacje budynków straszą historią. Awaria komunikacji miejskiej - agresja. Czy rzeczywiście miasto wywołuje tylko złe emocje? Czy w jego przestrzeni nie odnajdziemy nic optymistycznego? Dlaczego patrzymy na nasze miasta tak pesymistycznie, dostrzegamy jedynie brud i szarość? Przecież pełne są one kolorów, barw, emocji, optymizmu.
Współczesne aglomeracje wypełnione są pozytywami. Uśmiechnięte twarze, idealni ludzie, zwierzęta, piękne wnętrza osaczają nas, atakują z bilboardów, reklam. Co krok przesyt, nadmiar. Olbrzymi baner zasłania okna mieszkań. Czy świat widziany przez jego pryzmat jest lepszy, bardziej barwny? Jak żyje się mieszkańcom za kolorowym logo firmy, wizerunkiem uśmiechniętej twarzy modelki?
"Dialogi z przestrzenią" traktują tkankę miejską jako przestrzeń szczególną - pełną znaczeń, informacji, komunikatów adresowanych/odczytywanych przez odwiedzających ją, żyjących w niej ludzi. Jej sytuacja jest dwojaka tworzona przez świadomość, jednocześnie tworzy świadomość, zmusza do interpretacji, podjęcia z nią dialogu. Jej bycie nigdy nie jest jednoznaczne. Nie jest tylko biernym obrazem, podsumowaniem istniejącego stanu rzeczy. Posiada również moc kreacji, przechowywania śladów dawnej i tworzenia nowej świadomości mieszkańców.
Tegoroczną edycję "Dialogów z przestrzenią" pragniemy poświęcić emocjom, towarzyszącym nam w codziennych wędrówkach przez miasto. Nie tylko tym negatywnym. Postawić pytanie o rolę sztuki w miejskiej przestrzeni. Jaka jest jej funkcja dekoracyjna, społeczna, krytyczna? Czy może ma być jedynie turystyczną atrakcją? Czy zmieniać czy tylko analizować? Być elementem aktywnym, czy pasywnym?

Agnieszka Kulazińska
Kurator projektu

Finałem tegorocznego projektu Dialogi z przestrzenią będzie wernisaż wystawy pod tym samym hasłem 6 kwietnia 2008 r. o godz. 18.00 w Galerii Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury "RONDO".

Zapraszamy!

Szczegółowe informacje:

Galeria Promocji Młodych, Bałucki Ośrodek Kultury "RONDO"
ul. Limanowskiego 166, Łódź 91-027
tel. (42) 651 50 30

21:53, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
zmieniając miasto


Książka jest swego rodzaju dyskusją nad szeroko rozumianą problematyką rewitalizacji przestrzeni miejskiej. W projekcie wzięli udział przedstawiciele różnych dziedzin nauki: socjologii, urbanistyki, architektury, studiów miejskich, nauk o prawie, wreszcie praktycy działań rewitalizacyjnych, wywodzących się z różnych ośrodków akademickich: Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Drezdeńskiej, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Szczecińskiej.

(info: FTA)


17:22, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 marca 2008
Peter Cook w PolscePeter Cook jest angielskim architektem, współzałożycielem i członkiem grupy Archigram, profesorem architektury na Bartlett University. W 2006 roku został uhonorowany przez królową brytyjską Elżbietę II tytułem szlacheckim za wkład w architekturę światową. Bywał profesorem wizytującym w wielu szkołach architektonicznych na całym świecie, dał setki wykładów, napisał 10 książek i wiele artykułów do światowej prasy architektonicznej. Wraz z Colinem Fournierem zaprojektował słynne Muzeum w Grazu.


12:10, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 marca 2008
gdańska Łaźnia zaprasza


Pod Prysznicem Sztuki: Krzysztof Nawratek „Miasto jako Droga i Życie”
3 kwietnia, godz. 18:00


Tytuł wykładu nawiązuje z jednej strony do klasycznego tekstu Louisa Wirth'a "Urbanism As A Way of Life", z drugiej do wszelkich kulturowych i pop-kulturowych konotacji słów "droga" i "życie". Miasto nie jest jedynie "miejscem", miejskość nie jest jedynie opisem. Miasto to wyzwanie, a miejskość to specyficzna deklaracja ideologiczna. W dzisiejszym, post-politycznym, wypranym z wartości i cynicznym świecie późnego kapitalizmu, Miasto jest widocznym znakiem, że można a nawet trzeba żyć inaczej. Pod maską neoliberalnego miasta, kryje się Miasto Prawdziwe - Miasto jako Droga i Życie.

(info: CSW Łaźnia)


17:35, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
projektowanie na żywo w Łaźni

Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo”
5 kwietnia 2008, godz. 10:00 – 20:00


Muzeum Architektury
we Wrocławiu portal sztuka-architektury.pl oraz CSW Łaźnia w Gdańsku zapraszają na architektoniczny happening „Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo”.

W imprezie wezmą udział przedstawiciele młodych pracowni architektonicznych i grup projektantów z Trójmiasta. Ich zadaniem będzie stworzenie na żywo, podczas pracy z udziałem publiczności, projektu budynku. Temat projektu zostanie wybrany tak, aby był jak najciekawszy, zarówno dla projektantów, jak i dla widzów.
Przez dziesięć godzin publiczność będzie mogła obserwować, jak postępuje praca architektów - od wstępnych dyskusji i szkiców, po opracowanie makiet i wizualizacji. Następnie, po zakończeniu prac projektowych, pracownie będą miały po 10-15 minut na zaprezentowanie publiczności swoich koncepcji, a widzowie, głosując, wybiorą zwycięzców.

W edycji Gdańskiej udział wezmą architekci z pracowni:

Lowbudget
MRKK
Pio Studio
Pure A

Impreza odbyła się już we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Warszawie. Zwycięzcy
wszystkich edycji lokalnych spotkają się podczas wielkiego finału, który odbędzie się jesienią w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wówczas tez zaprezentowana będzie wystawa najlepszych projektów "Akcji-kreacji".

Rozpoczęcie imprezy i prezentacja tematu – godz. 10.00
Prace projektowe: godz. 10.00-19.00
Manifesty: godz. 15.30-17.00
Prezentacje projektów: godz. 19.00-20.00
Głosowanie: godz. 20.00-20.15
Ogłoszenie wyników i zamknięcie imprezy: godz. 20.15-20.30

miejsce: CSW Łaźnia


17:26, strukturapozioma , anonse
Link Komentarze (3) »
miasto zaangażowane


Jarosław Urbański "Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting, anarchitektura"


Oficyna Wydawnicza Bractwa "Trojka" >>>>


Seria "anarchizm idee praktyka"
Poznań 2005
ISBN: 83-922180-4-3


Broszura z serii: "Anarchizm. Idee. Praktyka." poświęcona zagadnieniom miasta z perspektywy zarówno architektury, planowania przestrzennego, jak taż socjologii. Jest to opowieść o ruchach społecznych starających się "odzyskać", utracone na rzecz władzy i biznesu, "tereny miejskie": budując real-utopie, gdzie życie rządzi się innymi regułami; wpływając na procesy decyzyjne poprzez udział w demokracji uczestniczącej; otwarcie buntując się przeciw polityce dyskryminacji przestrzennej; wreszcie tworząc architekturę służącą potrzebom ludzi, w tym bezdomnym, biednym, bezrobotnym, a nie elitom. To nie jest książka o tym, co byłoby możliwe gdyby... to książka o tym, co już się stało. O samowolnym osadnictwie, skłotingu i anarchitekturze.

poleca autorka bloga Projekt Miasto Vol.2 >>>>


14:38, strukturapozioma , polecamy
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 marca 2008
co to jest architektura?


Adam Budak zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: co to jest architektura?


HANS KOLLHOFF
 Architektura pomiędzy tradycją i globalizacją.


piątek 28.03.2008 godz. 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26; Kraków
tel.: (012) 267 27 03, 267 37 53


(info: Manggha)

Hans Kollhoff studiował architekturę na uniwersytecie w Karlsruhe w latach 1968-1975, w klasie Egona Eiermann, jednego z najwybitniejszych architektów w powojennych Niemczech. Obecnie Kollhoff jest wpływowym architektem o międzynarodowej renomie. Posiada biura w Berlinie, Rotterdamie oraz Rotkreuz w Szwajcarii. Jest profesorem w ETH w Zurychu, wykłada gościnnie w innych wyższych uczelniach oraz innych instytucjach w kraju i zagranicą. Jest autorem znakomitych projektów architektonicznych w całej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Berlina. Najbardziej popularną budowlą jest bez wątpienia Kollhoff-Tower, wysoki na 103 metry wieżowiec przy placu Potsdamer Platz. Na tym przykładzie możemy zidentyfikować istotne cechy stylu Kollhoffa. Klasyczna, tradycyjna forma, uwzględniająca czasem klasycystyczne motywy w połączeniu z tradycyjnymi materiałami, jak kamień naturalny i cegła. Koncepcja Kollhoff-Tower była inspirowana architekturąwieżowców Nowego Jorku z lat 20-tych ubiegłego stulecia, budowanych z czerwonej, palonej cegły. Głównym zamierzeniem jest zawsze, aby to, co właśnie powstaje było uzupełnieniem i rozszerzeniem istniejącej infrastruktury. Jak dalece jest to jest możliwe, aby tak klasyczne wymogi mogły nadążyć za postępem? Jak architekt jednocześnie potrafi być artystą i oferować usługi?17:22, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 marca 2008
już jutro! MROKI SZTUKI!
AKADEMIA PO GODZINACH       
Zapraszamy na kolejne spotkanie do Akademii Sztuk Pieknych w Gdansku
Targ Weglowy 6, Audytorium, 1 pietro
MROKI SZTUKI
czytaj:
tekst przewodni

w czwartek, 13 marca o godz. 18

Prezentacje: Hubert Bilewicz, Maks Bochenek, Jacek Friedrich, Magda Golon, Zbigniew Mankowski, Roman Nieczyporowski, Pavko Krajka, Malgorzata Omilanowska, Monika Zawadzka


13:24, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 marca 2008
KONCEPCJA MIASTA w kulturach bliskiego i dalekiego wschodu

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ
zapraszają na cykl wykładów

KONCEPCJA MIASTA W KULTURACH BLISKIEGO I DALEKIEGO WSCHODU

Semestr letni roku akademickiego 2008, wtorek / środa 18.00–19.30
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,
ul. M. Konopnickiej 26, Kraków

Pojęcie miasta, modele struktury przestrzennej, architektura, funkcja, styl życia mieszkańców – to tylko niektóre z zagadnień szeroko rozumianej problematyki miast. W różnych kręgach kulturowych widoczne są istotne różnice w ich definiowaniu, ale także wyraźne podobieństwa. Celem cyklu „Koncepcja miasta w kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu” jest takie przedstawienie tej problematyki, które pozwoli dostrzec zarówno to, co jest lub może być wspólne, jak i to, co wyraźnie dzieli. Podejmujemy próbę pokazania miasta w różnych jego aspektach, np. jako miejsca współistnienia tradycji i nowoczesności, miejsca spotkań i dialogu kultur, ale także jako miejsca potencjalnych konfliktów.

Wykłady prowadzić będą specjaliści z wielu dziedzin, zarówno polscy, jak i z krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu, co pozwoli przedstawić problematykę miasta w bardzo szerokim ujęciu.

Cykl został przygotowany przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Katedrę Bliskiego i Dalekiego Wschodu Instytutu Studiów Regionalnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach tej współpracy od 2006 roku organizowane są wykłady przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych tematyką Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Uczestniczący w nich studenci mają możliwość otrzymania zaliczenia w ramach zajęć pozainstytutowych oraz uzyskania oceny poprzez przystąpienie do egzaminu końcowego. Wykłady będą odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu (wtorek lub|oraz środa) przez cały semestr letni 2008.

11.03. (wtorek), godzina 18.00
Małgorzata Radkiewicz
Filmowe portrety wschodnich metropolii i ich mieszkańców.

26.03. (środa), godzina 18.00
Marzenna Jakubczak
Czandigarh – indyjski projekt Le Corbusiera, czyli porażka modernistycznej utopii

2.04. (środa), godzina 18.00
Joanna Grela
Ruchome miasto mongolskich nomadów

15.04. (wtorek), godzina 18.00
Bogdan Zemanek
Kosmologia tradycyjnego miasta chińskiego

16.04. (środa), godzina 18.00
Joanna Wardęga
Nowe oblicze Pekinu – miasto olimpiady

6.05. (wtorek), godzina 18.00
Marwan Nasri Basmaji
Cities and Conflicts – Part 1: Jerusalem, Miasta i konflikty – część 1: Jerozolima

7.05. (środa), godzina 18.00
Marwan Nasri Basmaji
Cities and Conflicts – Part 2: Beirut, Miasta i konflikty – część 2: Bejrut

13.05. (wtorek), godzina 18.00
Masatsugu Murabayashi
「日本の都市−江戸と東京−」Part 1:江戸から東京
Miasta Japonii: Edo - Tokio. Część 1: Narodziny Tokio z miasta Edo

14.05. (środa), godzina 18.00
Masatsugu Murabayashi
「日本の都市−江戸と東京−」Part 2:東京の現状と将来
Miasta Japonii: Edo - Tokio. Część 2: Tokio – teraźniejszość i przyszłość

21.05. (środa), godzina 18.00
Ewa Kamińska
Współczesna architektura mieszkalna japońskich metropolii

28.05. (środa), godzina 18.00
Krzysztof Ingarden
Tochigami nowego miasta Tsukuba

4.06. (środa), godzina 18.00
Shigemitsu Kimura
平安時代の京都 — 成立と創造
Kioto w okresie Heian – powstanie i rozwój miasta

11.06. (środa), godzina 18.00
Kijo Rokkaku
Komentarz do wystawy Mandala

WYKŁADOWCY

Marwan Nasri Basmaji – architekt, Department of Architecture, University of Tokyo
Joanna Grela – religioznawca, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Kraków
Krzysztof Ingarden – architekt, Biuro architektoniczne Ingarden & Ewy, Kraków
Marzenna Jakubczak – filozof, indolog, Instytut Filozofii i Socjologii Akademii Pedagogicznej, Kraków
Ewa Kamińska – japonista, historyk sztuki, Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu Instytutu Studiów Regionalnych UJ, Kraków
Shigemitsu Kimura – historyk, Department of History, Tokyo Gakugei University
Masatsugu Murabayashi – planowanie przestrzenne miasta, Department of Strategic Urban/Regional Planning, Value Management Institute, Inc., Tokyo
Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ, Kraków
Kijo Rokkaku – Faculty of Fine Arts, Tokyo Geijutsu University
Joanna Wardęga
– sinolog, Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu Instytutu Studiów Regionalnych UJ, Kraków
Bogdan Zemanek – etnolog, sinolog, Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu Instytutu Studiów Regionalnych UJ, Kraków

polecamy!!!


18:36, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 marca 2008
na początek marca - polecamy


- kolejny wykład z cyklu „Architektura współczesna. Idee – ideologie”, tym razem pod tytułem:
Sacrum świeckości. O sakralizowaniu architektury.
Wykład wygłosi Jarosław Trybuś. Już 4 marca w warszawskiej ZACHĘCIE, o godz. 18.

Więcej na tematy około-sakralne w archiwalnym numerze Autoportretu. Znajdziecie tam między innymi artykuł Agnieszki Szeffel "Sacrum odzyskane?", poświęcony projektowi kościoła w Ostródzie, autorstwa Michała Rybaka.

- nowy numer Autoportretu, tym razem zanurzonego w temacie przestrzeni prywatnych. Do nabycia w Empikach, wybranych księgarniach i w Małopolskim Instytucie Kultury.

- nowy wpis Wojtka Bagińskiego na stronie city studio dotyczący architektury Juraty :
Dzieje tej niewielkiej miejscowości sprawiły, że w tych dniach staje się ona sceną architektonicznego spotkania dwóch szczególnych wcieleń modernizmu: funkcjonalizmu lat 30-50 oraz „nowego modernizmu” naszych czasów (...)

polecamy! strukturapozioma


22:24, strukturapozioma , aktualności
Link Dodaj komentarz »