statystyka
architektura+dialog
czwartek, 31 stycznia 2008
konferencja naukowa PG


SACRUM PROFANUM
PROFANUM SACRUM

sesja naukowa z cyklu:
aktualne problemy konserwatorskie Gdańska
21 – 22 lutego 2008


21 (czwartek) g. 15.00 – 19.00 zwiedzanie gdańskich kościołów
spotkanie g. 15.00 hall na parterze gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12

  • Cerkiew prawosławna św. Mikołaja (ul. Traugutta)

  • przejazd do Gdańska Głównego

  • Kościół św. Piotra i Pawła na Starym Przedmieściu (Żabi Kruk)

  • Kościół NMP (ul. Piwna)

  • Kościół św. Jana (ul. Świętojańska)


22 (piątek) g. 9.00 – 17.00 obrady
w sali 300, w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12


g. 9.00 – 12.00 Sacrum-profanum.

powitanie gości przez władze wydziału, wprowadzenie PK ICOMOS, KaiU PAN
dr hab.inż.arch. Romana Cielątkowska, Gdańsk: Problemy przemian funkcji obiektów sakralnych w dzisiejszej Europie.
dr hab.arch. Jeremi T. Królikowski, Warszawa: Desakralizacja i resakralizacja przestrzeni w XX i XIX w.
dr inż.arch. Jerzy Uścinowicz, Białystok: Czy każda konwersja jest kontrowersją?
dr Jakub Szczepański, Gdańsk: Zmiany i ciągłość. Nadbałtyckie kościoły w XX w.
Lidia Onyszczenko-Szwec, Lwów: Kościół św. Marii Magdaleny we Lwowie. Dzisiejsze problemy użytkowe obiektów sakralnych we Lwowie.


g. 12.00 – 12.30 przerwa


g. 12.30 – 14.30 Resalralizacja.

prof. Andreas Heymowski, Sztokholm: Resakralizacja kościołów w Petersburgu.
Natalia Szirkowa, Petersburg: Resakralizacja rosyjskich cerkwi.
Ingrida Veliute, Kowno: St. Michael the Archangel's the Garrison Church of Kaunas: the architectural symbol of spiritual independence or the intrigues in the house of God.
Mieczysław Abramowicz, Gdańsk: Przywracanie funkcji sakralnej zeświecczonej świątyni na przykładzie Nowej Synagogi w Gdańsku Wrzeszczu.


g. 14.30 – 15.00 przerwa


g. 15.00 – 17.00 Desakralizacja. Sztuka.

Paul Lankamp, Amsterdam: Holandia – przykłady.
prof. dr hab.inż.arch. Ewa Kuryłowicz, Warszawa: Granice zachowania godności w obrębie tożsamości architektury, na przykładzie konwersji obiektów religijnych na funkcje świeckie.
prof. dr hab.arch. Konrad Kucza Kuczyński, Warszawa: Dzieło współczesnej architektury jako cel turystyki religijnej.
dr Roman Nieczyporowski, Gdańsk: Kościół spichlerzem. Zmiana funkcji budowli sakralnych w Szwecji w XVIII – XX w.
ks. dr Kazimierz Niedałtowski, Gdańsk: Współistnienie sztuki i liturgii w kościele.
Olga Miłogrodzka, Gdańsk: Przede wszystkim ludzkie przestrzenie: zabytki kościelne „zawłaszczone” przez współczesne instancje artystyczne.

Dyskusja, podsumowanie.


16:08, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 stycznia 2008
wiosenna edycja ArchFilmFest


Gdańsk 27, 28, 29 lutego 2008, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

pisaliśmy o jesiennej edycji >>

szczegółowy program wiosennej edycji >>10:37, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 stycznia 2008
Browar Wrzeszcz Reaktywacja


___ Rozmowa o zwycięskich projektach w konkursie studenckim na zagospodarowanie terenów po byłym Browarze we Wrzeszczu ___

___ B r o w a r W r z e s z c z R e a k t y w a c j a ___


TUP Młodzi (koło naukowe przy Towarzystwie Urbanistów Polskich) oraz Kultura Miejska zapraszają

w czwartek 31 stycznia 2008 r. o godz. 18.00 do budynku byłej Dyrekcji Browaru
ul. Kilińskiego 1 we Wrzeszczu

na kolejne spotkanie, poświęcone interdyscyplinarnym badaniom ponowoczesnego miasta.

Konkurs na browar został rozstrzygnięty. Rozdanie nagród nie zakończyło jednak otwartej debaty na temat przyszłości terenów po Browarze. Chcielibyśmy stworzyć szansę na konfrontację pomysłów studenckich z poglądami mieszkańców Wrzeszcza i innymi zainteresowanymi.

Podczas rozmowy laureaci konkursu, Bartosz Arendt i Katarzyna Bedra oraz Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa przedstawią swoje wizje i założenia, które przyświecały im podczas projektowania. Mieszkańcy natomiast będą mieli okazję usłyszeć „z pierwszej ręki" o pomysłach, wyróżnionych przez Jury. Gościem spotkania będzie dr hab. inż. arch. Elżbieta Ratajczak-Piątkowska (Przewodnicząca Komisji Konkursowej) oraz przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowlanego GÓRSKI, wiceprezes Andrzej Grodzki oraz dr Marek Krzysztof Jasina.

(info: TUP Młodzi)

09:22, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
sobota, 26 stycznia 2008
zostań krytykiem


Mając w pamięci tradycję publicznych krytyk projektów w architektura+dialog, zapraszamy Was do wzięcia udziału w krytyce w podobnej konwencji, tym razem jednak w rzeczywistości wirtualnej.

Ardyjskie spotkania krytyczne były dla nas nie tylko szkołą prezentowania, ale i myślenia. Wiele uwag, komentarzy, pomysłów czy sugestii wykorzystywaliśmy później w pracy nad projektami.

Dajmy szansę autorowi dialogicznego pawilonu, który ma stanąć w Warszawie - Wojtkowi Bagińskiemu na takie twórcze podsumowanie kolejnego etapu jego pracy. Informacje na temat projektu i pierwsze komentarze znajdziecie na stronie city studio >>


Czytajcie, oglądajcie, pytajcie, komentujcie.10:08, strukturapozioma , aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 stycznia 2008
oko w oko z rajkowską - korespondencja z Łodzi


Środa wieczór. Zimno, nawet bardzo zimno. W sali odczytowej Muzeum Sztuki w Łodzi gromadzą się ludzie, zainteresowani twórczością Joanny Rajkowskiej. Czekamy na spotkanie. Ludzi robi się coraz więcej, brakuje krzeseł. Głównie młodzi. Ale też nie brakuje grzyw przyprószonych siwizną..

Joanna Rajkowska wchodzi niepostrzeżenie. Drobna, niepozorna kobita, która za chwilę okaże się niezłą babką, zdolną posadzić 18-metrową palmę w centrum Warszawy...

"Bez przesady z tym paszportem..." - skomentowała powitalne peany na swoją cześć, wzbudzając we mnie pierwszą sympatię.. Kobieta zdystansowana - pomyślałam. Zdystansowana do siebie, bez napuszenia i zadęcia nad tym co robi.

Zaprezentowała swoje trzy projekty. Dwa zrealizowane: "Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich" i "Dotleniacz" oraz niezrealizowany "Wulkan w Umea". Najwięcej uwagi poświęciła pierwszemu, opowiadając po kolei etapy powstawania projektu. Od pierwszej idei, przez etap realizacji, po obecne zmagania z materią palmowych liści.. Projekt powstał w wyniku wrażeń z podróży do Jerozolimy, gdzie uległa zachwytowi, ale też zupełnej bezsilności z powodu braku akceptacji swojej odmienności, z jakim się tam spotkała. Podobny los spotkał jej palmę - odmieńca pod każdym względem. Choć finalnie palmę zaaceptowała większość mieszkańców Warszawy - jak wykazała "palmosonoda".. Spytałam Rajkowską czy brała pod uwagę inne lokalizacje dla swojego projektu, wszak Aleje Jerozolimskie są bardzo długie. Powiedziała, że to skrzyżowanie wydawało jej się najbardziej znaczące. To w tym miejscu rozpoczyna się Nowy Świat (jakkolwiek rozumiemy nazwę tej ulicy) i w zasadzie nieopodal mają początek Aleje Jerozolimskie.. Dlatego właśnie tu. Na początku.

Co najważniejsze, Rajkowska podkreślała, że palma jest "skąd inąd", nie z Izraela.. Historia jest tu mniej ważna od zagadnienia odmienności, inności, obcości.. Palma jest Inna. Obca? chyba już nie..

Film o projekcie "Dotleniacz" działał.. dotleniająco. Projekt w miejscu "niczyim", ale bardzo nasyconym historią, tożsamością, zdarzeniami z przeszłości. ..

Joanna Rajkowska mówiła o swoich projektach z dystansem, zakładając na samym początku, ze mówienie o nich nie ma znaczenia, że najważniejsze jest to, co się w nich wydarza, to, co dzieje się w ich relacji z otoczeniem. Wydaje mi się, że jej projekty zahaczają o dialogiczność, ze nie są jedynie artystyczną(co to tak naprawdę znaczy??) ekspresją twórcy.., że twórca tutaj jest najmniej ważny. Ważniejsze jest to, co się dzieje dalej, w relacji. A dzieje się dużo... Dzięki woli mieszkańców - społecznych obrońców Dotleniacza, którzy wreszcie odnaleźli wartość tej przestrzeni i zaczęli traktować jak swoją, Dotleniacz być może przetrwa dłużej, w tej bądź innej postaci.. Oby! tak niedosłowna forma "oswieżania" pamięci czy relacji jest mi niezmiernie bliska.. Jestem wręcz zdania, że tylko takie projekty maja szansę jednoczyć, a nie dzielić na nas i tamtych, innych, obcych. Potwierdzają moją opinię wypowiedzi ludzi, którzy przyjęli pozytywnie obecność stawu w tym właśnie miejscu.

Na koniec spotkania pewien anonimowy, siedzący w pozycji konfrontacyjnej, pan zadał pytanie: Czy zamierza Pani zająć się kiedyś sztuką? - niby to zaczepnie, niby krytycznie.. I tu Joanna Rajkowska znów okazała się przetrenowana w takich sytuacjach. Odpowiedziała mniej więcej tak: Nie wiem, narazie robię projekty w przestrzeni publicznej, takie jak te.

(icala)

21:50, strukturapozioma , aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 stycznia 2008
Hubert Bilewicz zaprasza11:59, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
znalezione w sieci..


Wertując wirtualne strony w poszukiwaniu infromacji o tym, co dzieje się w temacie sztuki, przestrzeni, znalazłam ostatnio kilka ciekawych, godnych polecenia rzeczy do poczytania i obejrzenia:

wywiad z Christianem Kerezem - autorem zwycięskiego projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

estetyka przestrzeni publicznej - konferencja, która odbędzie sie 24 i 25 stycznia

inc. sztuka wobec korporacyjnego przejmowania miejsc publicznej ekspresji - wykład w gdańskiej "łaźni"

Nieustająco otwarta w strukturze poziomej pozostaje dyskusja o pięknym mieście/pięknie w mieście. Zapraszamy do nadsyłania swoich wypowiedzi.

(icala)

10:21, strukturapozioma , aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 stycznia 2008
Joanna Rajkowska w Muzeum Sztuki w Łodzi

23 stycznia (środa), o godz. 18:30 w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się spotkanie z Joanną Rajkowską, tegoroczną laureatką nagrody Paszporty Polityki, artystką działającą w przestrzeni miejskiej.

Strukturapozioma lubi takie wydarzenia... Bedziemy tam. Będzie relacja.

(icala)

11:12, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 stycznia 2008
Świeże spojrzenie


Z wielką przyjemnością uczestniczyłam wczoraj w spotkaniu TUP Młodzi, organizacji studenckiej, powstałej przy gdańskim oddziale Towarzystwa Urbanistów Polskich, skupiającej studentów Politechniki Gdańskiej. W tle prezentacji badań i projektów, walczących ze schematami, trwały ożywione dyskusje. Widać jak wyrywające się ku zmianie młode serca, przyciśnięte do muru przez rzeczywistość, powoli fermentują. Tę nową „przestrzeń wymiany myśli” na skostniałej mapie mentalnej Trójmiasta na razie przygarnęła otwarta na intelektualny ferment, wrzeszczańska Kultura Miejska z siedzibą w dawnym Browarze. Tu odbywają się spotkania w realu, niebawem ruszy też strona internetowa TUP-u Młodzi. Będziemy o tym informować, będziemy obserwować. Oby TUP Młodzi nie straciło wigoru.


(aszeffel)
09:14, strukturapozioma , aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 stycznia 2008
a to ciekawe...

Akcja - kreacja czyli projektowanie na żywo Budma 2008

Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo" jest imprezą, która poza warstwą podstawową, czyli pokazaniem publiczności na żywo jak powstaje projekt architektoniczny, ma na celu promocję współczesnej architektury polskiej, młodych projektantów oraz architektury jako gałęzi sztuki. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Akcji-Kracji jest Muzeum Architektury we Wrocławiu, a pierwsza impreza odbyła się w maju 2007 w siedzibie Muzeum w ramach "Nocy Muzeów" gromadząc blisko 1000 zainteresowanych osób!


Edycja poznańska odbędzie się podczas targów BUDMA 2008 w Poznaniu 23 stycznia 2008 (środa).

Rozpoczęcie – 10.00 pawilon wejściowy MTP
prezentacja uczestników i formuły przedsięwzięcia, ogłoszenie tematu
10.15-19.00 – prace projektowe – antresola hollu wejściowego
16.00-18.00 – prezentacje sponsorskie i prelekcje dotyczące architektury współczesnej, sala konferencyjna przy hollu wejściowym
Prezentacje projektów – 19.00-20.00, sala konferencyjna
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród – 20.15 sala konferencyjna

W imprezie wezmą udział młode pracownie architektoniczne i grupy projektantów z Poznania. Ich zadaniem będzie stworzenie na żywo, pracując przy otwartych dla publiczności stanowiskach, projektu budynku. Temat – program obiektu i konkretna lokalizacja – zostanie wybrany tak, aby był jak najciekawszy, zarówno dla projektantów, jak i dla widzów. Przez dziesięć godzin publiczność będzie mogła obserwować, jak postępuje praca architektów - od wstępnych dyskusji i szkiców, po opracowanie makiet i wizualizacji. Następnie, po zakończeniu prac projektowych, pracownie będą miały po 10-15 minut na zaprezentowanie publiczności swoich koncepcji, a widzowie, głosując, wybiorą zwycięzców.

W trakcie projektowania odbywać się będą również wykłady i prezentacje dotyczące architektury.

W imprezie udział wezmą:

-easst.com
-Front architects
-Grupa Projektowa Kombinat
-neostudio architekci
-ultra_architects

(info: FTA)


13:13, strukturapozioma , anonse
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2